Opravuji a servisuji veškeré typy mechanických hodin a hodinek (moderních i starožitných), a to i složitých strojů s různými komplikacemi.
Ke každému zákazníkovi přistupuji individuálně, a to s ohledem na jeho možnosti a potřeby.
Hodiny opravuji cca 25 let, zprvu ze záliby, později, od roku 2003 profesionálně.
Hodiny určené k opravě zpravidla převezmu v místě svého
pracoviště a po opravě zavezu přímo k zákazníkovi na místo instalace, kde hodiny zprovozním.
Pro hodiny mohu také osobně přijet, a to v rámci celé ČR.
V případě malých hodin, jako jsou kapesní, nebo náramkové, je možno hodinky přijmout i odeslat poštou.
V případě vzácných exponátů, nebo cennějších kusů, mohu na přání zákazníka tyto protokolárně přijmout.
Ke každé opravě pořizuji fotoseriál a podrobný rozpis provedených úkonů včetně použitého materiálu.
Záruku na opravy poskytuji po dobu 12 měsíců od předání zakázky zákazníkovi.
Největším nepřítelem hodin a hodinek jsou:
- Neodborné zásahy
lidí, kteří se v mnoha případech všemožně snaží svépomocí a bez nutné dávky znalostí, zkušeností a potřebného vybavení, nefunkční hodinový stroj
rozhýbat.Takových hodin jsem zažil stovky, zásahy, které někteří ,,hodináři“ provedou, bývají nevratné a řada z nich vyžaduje následně složitější a tedy dražší opravu. - Koroze, nečistoty, suchý stroj, mechanické defekty
popřípadě kombinace všeho, to je stručný výčet základních vad hodinového stroje. Nutno dodat, že servis v podobě periodického mazání stroje bez předchozího čištění a revize, kterým lidé ,, prodlužují“ život svým hodinám, jim přinese dříve či později zkázu. Takovým ,,přimazáním“ funkčních ploch jako jsou zejména kluzná ložiska, dojde při spojení oleje s nečistotami prakticky k výrobě brusné pasty, která zapříčiní zadírání ložisek a velmi často dochází k neúnosnému zvětšení vůlí v ložisku, zejména k ovalizaci ložiskové díry a ke ztrátě optimálního záběru ozubeného pastorku s ozubeným kolem.
To, jak dlouho vám budou hodiny sloužit, záleží pouze na vás.
Některé hodiny fungují i řadu let bez jakéhokolizásahu, většinou proto, že se zpravidla jedná o stroj vyrobený z kvalitních materiálů a přenášené síly např. u strojů robustních konstrukcí jsou větší, a ztráty zapříčiněné např. nedostatečným mazáním jsou v poměru k těmto silám pro stroj stále ještě únosné, avšak z hlediska opotřebení, a to i v řádech jen několika setin mm, které je prakticky nesledovatelné, je tento stav do budoucna pro hodinový stroj někdy až fatální.
U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření. Pravidelný
servis toto tření, a zvláště pak jeho následky, zmírňuje a tím zajišťuje vyšší životnost hodinového stroje
Aby bylo možno hodinový stroj kvalitně servisovat, popř. opravit, je vždy nutné ho do dílu rozebrat.
Velmi často se setkávám dokonce s tím, že mi zákazník přinese hodiny po servisu, které se nadále zastavují, popř. nejdou vůbec. Příčiny mohou být různé, ale vůbec nejhorší je, když ,, hodinář“ provede čištění stroje v nerozebraném stavu. V takovém případě dojde s ohledem na druh čistící kapaliny, která je zpravidla velmi agresivní, k silným korozivním jevům ve všech uzavřených a styčných plochách, odkud zbytky této kapaliny není možno odstranit ani následným oplachem, nebo neutralizací. Dalším důvodem, proč stroj vždy demontovat, je nutnost revize a případná oprava jednotlivých dílů na jinak nepřístupných částech stroje.
Veškeré kluzné součásti se musí pečlivě prohlédnout a pokud vykazují známky poškození nebo opotřebení, musí se opravit, vyměnit nebo renovovat. Potom teprve následuje montáž, seřízení , mazání atd.
Pravidelný servis by se měl provádět minimálně jedenkrát za tři roky.
Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava
Finanční náročnost opravy se odvíjí od mnoha faktorů, proto je těžké ji dopředně určit. Přibližnou cenu opravy jsem ale schopen sdělit takřka okamžitě po zběžné prohlídce stroje. Přesnou cenu je však možno stanovit až poté, co je znám celkový stav a rozsah poškození, tedy v momentě, kdy je stroj alespoň zčásti demontován. V takovém případě vše dopředně oznámím. Dalším aspektem ovlivňujícím cenu opravy, popř. servisu, je složitost stroje. Každé hodiny, nebo hodinky jsou něčím specifické a některé jsou i s ohledem na své stáří velmi složité, důmyslné a komplikované, tedy mají nespočet funkcí. Na cenu opravy, alespoň v mém případě, nemá významný vliv velikost hodin. Snad jen v rozdílném množství spotřebovaných čistících kapalin a maziv.
Součástí každé opravy je pořízení fotodokumentace a podrobný rozpis oprav a použitého materiálu.